Weather station Reca

Male Karpaty

Malé Karpaty boli vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť dňa 5.mája 1976. Rozloha územia je 65504 ha. Územie sa rozkladá cez okresy Hlohovec, Pezinok, Piešťany a Trnava. Malé Karpaty sú okrajové pohorie vnútorných Karpát, konkrétne južný cíp. Je to jediná chránená oblasť vinohradníckeho charakteru na Slovensku. Geologická stavba Malých Karpát sa skladá z vápencov, bridlice, amfibalitov a iných hornín jadrových pohorí. V Smolenickom krase sa nachádza aj jediná prístupná jaskyňa v Malých Karpatoch. Vápencová jaskyňa Driny, ktorá je dlhá 680m.

 Z kultúrneho hľadiska je zaujímavá jaskyňa Deravá skala ( nachádza sa pri Plaveckom Mikuláši ) v ktorej boli objavené predmety svedčiace o osídlení jaskyne v staršej dobe kamennej človekom. Celá CHKO sa nachádza v miernom pásme - horskom teplom a horskom vlhkom. Patrí do vrchoviny s nadmorskou výškou do 400m n. m.. Kedže sa Malé Karpaty nachádzajú v nižšej nadmorskej výške, vo veľkej miere tu prevládajú listnaté lesy. Jedľa a borovica , jediné ihličnany, tu boli vysadené na niektorých veľmi malých územiach dodatočne. Z listnatých lesov sa tu vyskytujú dubovo-hrabové lesy a bukové lesy. Medzi najvyskytovanejšie stromy patrí buk, jaseň, javor horský, hrab,lipa a dub.

Živočíšstvo Malých Karpát je veľmi pestré. Objavili tu okolo 700 druhov motýľov a 20 druhov mravcov. Z vtáctva sa tu vyskytujú aj dravce aj ostatné druhy vtákov. Medzi dravé vtáky tu patrí myšiarka ušatá, výr skalný a sokol rároh (sokoliari sa nachádzajú na hrade Červený kameň). Dokonca sokol rároh tu má najhojnejší výskyt na Slovensku. K ostatným druhom vtáctva ktorí v tejto oblasti hniezdia patrí aj bocian čierny a lelek obyčajný. Medzi typické cicavce tohto územia patrí diviak, srnec, jeleň, líška, veverica a kuny. Sídlo CHKO sa nachádza v Trnave.


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Výstrahy

METEOALARM - Výstraha na dnes METEOALARM - Výstraha na dnes

Teplota

Weather Underground PWS IRECA2

Návštevnosť

TOPlist

Aktuálna teplota

Predpoveď počasia na mapeTeplota, 2 m nad zemou, 49° S, 20° V, 27.10.2016 23:00 (SELČ), © VentuSky.com

Anketa

Miniaplikace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí