Weather station Reca

Po roku 2030 nebude v Podunajskej nížine snežiť

Očakávame zmenšovanie zásob snehu, ktoré tvoria časť úhrnov zimných zrážok a skorší nástup kladných teplôt na jar, čo zapríčiní intenzívnejšie topenie sa snehovej pokrývky a rastúci trend úhrnov evapotranspirácie v zimných mesiacoch. Podľa najoptimistickejšieho scenára ďalšieho vývoja sa očakáva, že v Podunajskej a Záhorskej nížine budú priemerné mesačné teploty vzduchu kladné počas celého roka už od časového horizontu 2030. Na južnom a východnom Slovensku takéto teplotné pomery očakávame až k roku 2075. Kotlinové polohy stredného a severného Slovenska sa budú vyznačovať zápornými januárovými teplotami až k roku 2075. 

V polohách nad 800 m.n.m očakávame záporné mesačné teploty od decembra do februára aj k roku 2075. V hlavnom vegetačnom období sa v dôsledku toho predpokladá zvýšenie produkčné- ho potenciálu k časovému horizontu 2010 o 8 %, 2030 o 19 % a 2075 o 47 %. Pri vyšších teplotách v budúcnosti sa predpokladá vyšší výskyt hniloby jadrového ovocia spôsobený hubou Monilia fructigena, múčnatky viniča, múčnatky jabloňovej, vyšší výskyt vírusových ochorení. Pre výskyt škodcov majú význam teplotné extrémy zimy. Nízke teploty v zime znižujú napr.  výskyt vrtivky čerešňovej, ale aj iných škodcov. Vysoká vlhkosť vzduchu a pôdy môže naopak podporovať výskyt vošiek ako prenášačov šarky sliviek. Otepľovanie spôsobí zvýšenie vzchádzania semien a plodov z hlb- ších vrstiev pôdy, zvýši sa podiel teplomilných druhov burín, predpokladá sa zmena účinnosti herbicídov. Zvýšené teploty menia dĺžku a nástup vegetačných období. 

Pre vegetačné obdobie ohraničené fyziologicky významnými teplotami všeobecne platí skorý nástup a aj ich predĺženie. Pre hlavné vegetačné obdobie (ohraničené T≥10 °C) sa predpokladá k roku 2075 predĺženie na južnom Slovensku o 43 dní, v severných poľnohospodársky využívaných častiach až o 84 dní. Názorný príklad zmien vidieť na analýzach kapusty hlávkovej bielej. Pre skoré odrody sa predpokladá uskorenie začiatku vegetá- cie až o 31 dní, oneskorenie zberu neskorých odrôd cca o 16 dní, a teda predĺženie celoročnej vegetačnej periódy o 47 dní.

K najdôležitejším charakteristikám patrí evapotranspiračný deficit. K roku 2075 sa predpokladá jeho zvyšovanie za veľké vegetačné obdobie (T≥5 °C) na južnom Slovensku o 126 mm a na severe Slovenska až o 7-násobok súčasného stavu. To je veľmi závažné, pretože vysúšanie prostredia nastane pravdepodobne v skorších mesiacoch roka, pretože zrážkové scenáre predpokladajú v druhej polovici vegetačného obdobia zrážkové úhrny nižšie, ako to bolo v minulosti. To na väčšine území Slovenska v nadmorskej výške do 400 m n. m. spôsobí nedostatok vody v pôdnom profile pôd z nízkou hladinou podzemných vôd, a teda vzrastie závislosť od atmosférických zrážok.
 


Komentáře k článku



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Výstrahy

METEOALARM - Výstraha na dnes METEOALARM - Výstraha na dnes

Teplota

Weather Underground PWS IRECA2

Návštevnosť

TOPlist

Aktuálna teplota

Predpoveď počasia na mapeTeplota, 2 m nad zemou, 49° S, 20° V, 27.10.2016 23:00 (SELČ), © VentuSky.com

Anketa

Miniaplikace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí