Weather station Reca

Golfský prúd slabne. Europa sa ochladzuje, budu -30 stupnové zimy?Podla Britského Národného oceánografického centra Golfský prúd, ktorý prináša masy teplej vody zmierňujúcej podnebie v západnej Európe, oslabol už o 30%. Zvyšujú sa tým obavy, že rýchle klimatické zmeny môžu prísť „v priebehu desaťročia“. Golfský prúd je dnes o 30% slabší než pred polstoročím, tvrdia vedci z britského Národného oceánografického centra. Zistili to na základe meraní v oblasti Atlantiku. Tím vedcov varuje, že oslabenie prúdu môže znamenať rapídne ochladenie pre Britániu i zvyšok západnej Európy „nie v rámci niekoľkých dní.. ale pravdepodobne do jedného desaťročia“. Ak by zmizol úplne, v západnej Európe sa stanú štandardom tuhé zimy ako k Kanade. Merania sa robili v Atlantickom oceáne od Maroka po Floridu na jar 2004 a 2005.

Sledovala sa teplota, slanosť, prúdy a tlak a boli robené v rôznych hĺbkach každých 50 kilometrov. Podobné merania sa podľa Harry Brydena z centra robili v tejto oblasti už v minulosti v rokoch 1957, 1981, 1992 a 1998. Tento krát však prvý krát ukazujú pokles cirkulácie prúdu. Vedecký časopis Nature však cituje iných vedcov, podľa ktorých dávajú dostupné údaje len značne čiastkový obraz. Poukazujú na to, že je potrebné zvažovať aj prírodné fluktuácie. Už však boli v rôznych hĺbkach nainštalované prístroje, ktoré budú priebežne monitorovať cirkuláciu vody. Podľa časopisu Nature vďaka nim získame o štyri roky jasnejšiu predstavu o prebiehajúcich dejoch.


Komentáře k článku

jb říká
07.10.2010

NASA problém nevidí\\r\\nBudúcnosť planéty však nie je až taká pesimistická. Oceánológ z americkej vesmírnej agentúry\\r\\n NASA Joshua Willis dokázal, že všetky špekulácie o spomaľovaní Golfského prúdu sú predčasné. Podľa neho za posledných 18 rokov sa prúd ešte viac oteplil a stal sa silnejším.\\r\\n\\r\\nWillis v priebehu dvoch desaťročí zbieral údaje zo satelitov a výskumných plavidiel, ktoré tvrdia, že sila prúdu vzrástla o 20 percent. Podľa jeho výpočtov Golfský prúd je 75 až 80 násobne silnejší, ako prúd Amazonky v jej ústi do Atlantického oceánu. Teplota jeho vody za posledných 18 rokov stúpla o dve desatiny stupňa Celzia.\\r\\n\\r\\nKto z vedcov má\\r\\n pravdu zrejme zistime už túto zimu.\\r\\nVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Výstrahy

METEOALARM - Výstraha na dnes METEOALARM - Výstraha na dnes

Teplota

Weather Underground PWS IRECA2

Návštevnosť

TOPlist

Aktuálna teplota

Predpoveď počasia na mapeTeplota, 2 m nad zemou, 49° S, 20° V, 27.10.2016 23:00 (SELČ), © VentuSky.com

Anketa

Miniaplikace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí